Spánková laboratoř

Obstrukční syndrom spánkové apnoe se vyskytuje převážně (ale ne výlučně) u obézních pacientů. U chrápajícího člověka dochází při této nemoci během spánku opakovaně k zástavě dýchání díky uzavření dechových cest uvolněným měkkým patrem. Během těchto zástav dechu dochází k opakovanému snížení obsahu kyslíku v krvi.


Pacienti pozorují během dne zvýšenou únavu a snadno během dne usínají (nebezpečné zejména u řidičů), závažné jsou ale i dlouhodobé následky tohoto syndromu - významně přispívá k rozvoji hypertenze, inzulínové resistenci a může být i příčinou chronického srdečního selhání či náhlých úmrtí během noci. Nejzávažnější je tehdy, vyskytuje-li se u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí.

Od roku 2013 jsme akreditovanou spánkovou  laboratoří, provádějící jak plnohodnotnou diagnostiku obstrukční spánkové apnoe limitovanou polygrafií, tak následné nastavení léčby dýcháním přetlakem (přístroje CPAP, biPAP).
Výhodou naší spánkové jednotky je otestování pacienta v jeho domácím prostředí a oproti nemocničním pracovištím kratší čekací doby.
Obstrukční spánková apnoe je poddiagnostikované onemocnění, závažnou formou přitom trpí asi 4% mužů a o něco méně žen. Jde často - ne ale vždy! - o obézní pacienty, zpravidla hlasitě chrápající. Nemoc spočívá v opakovaném uzavírání dýchacích prostor v oblasti krku během spánku. Důsledkem je "vnitřně" nekvalitní spánek, což má za následek únavnost a spavost během dne, pocit nevyspání po probuzení, často nesoustředěnost, bolesti hlavy a deprese. Tito pacienti mají v důsledku mikrospánků asi 3x vyšší riziko dopravních nehod. Nemoc přispíváí i ke zhoršování prognózy dalších přidružených onemocnění jako je ischemická choroba srdeční, hypertenze, diabetes, či zvýšená hladina cholesterolu.

V případě léčby přetlakovým dýcháním (CPAP, biPAP) lze data z přístrojů sledovat i na dálku (telemetrie), což může nahradit pravidelnou návštěvu pacienta na pracovišti při dlouhodobém sledování. (modem v přístroji Philips Respironics přenáší data přímo k nám, program DreamMapper u přístrojů Philips Respironics bez modemu - data lze stáhnout do PDF a zaslat mailem - z webové stránky v počítači zde, resp. aplikace MyAir u přístrojů Resmed, zde se navíc bez ohledu na tuto aplikaci data přenášejí rovněž přímo k nám). Stejně tak u přístrojů Prisma (firma Löwenstein).

Titrace přístrojem pro podporu dýchání ve spánku

Přístroj pro podporu dýchání ve spánku je indikován ošetřujícím lékařem spánkové laboratoře vzhledem k počtu zástav dechu (apnoe, hypopnoe) během hodiny spánku. Léčba je indikována od AHI 15 (15 zástav dechu za hodinu).

Co je titrace

Titrace je proces nastavení vhodného léčebného režimu, tlaku pro odstranění dechových zástav (apnoe) a udržení průchodnosti dýchacích cest. Jednu z nejdůležitějších věcí při titraci je vybrání ideální masky (typ, velikost), která budé správně těsnit a poskytne pacientovi ideální komfort. Výběrem správné masky docílíme vyšší toleranci a učinnost léčby OSA.

Existují dva druhy titrace. Během manuální online titrace se stanovuje léčebný režim a potřebný přetlak v průběhu jedné noci ve spánkovém centru. Druhý typ titrace se provádí v domácím prostředí. Délka této titrace může být různá, zpravidla jeden týden, dle potřeby se ale může prodloužit.

Domácí titrace

Zahájení titrace

První návstěva ordinace zabere přibližně 1 hodinu. Bude Vám zapůjčen přístroj pro podporu dýchání ve spánku a několik druhů masek, které vyberete spolu s technikem (sestřičkou) spánkové laboratoře. V případě výrazného nočního nedokysličení, zjištěného při předchozí polygrafii, Vám bude měřena rovněž saturace kyslíkem čidlem na prstu Vaší ruky.

Průběh titrace

Přístroj zapojíte doma do zásuvky a ponecháte ho zapojený po celou dobu titrace. Přístroj odesílá data z paměťové karty a tyto údaje jsou používány pro úpravu léčebného režimu. Vše probíhá na dálku bez nutnosti navštěvovat ordinaci.

Přístroj umístěte do úrovně hlavy na pevnou podložku, nikoli do lůžka, do šuplíku nočního stolku nebo vysoko nad hlavu.

Po nasazení masky se intenzivně nadechněte a vydechněte do masky a přístroj se spustí. Pokud jej potřebujete vypnout, stiskněte tlačítko pro vypnutí/zapnutí a odepněte si hadici od masky.

Ráno po každém použití masku vytřete vlhčeným ubrouskem nebo hadříkem namočeným ve vodě s trochou tekutého mýdla.

V průběhu titrace se vyvarujte nadměrné konzumaci alkoholu. Pokud byste byl/a nachlazený/á, nahlaste to, případně titraci nezahajujte a domluvte si náhradní termín.

Ve spánkové laboratoři budeme každý den sledovat průběh, resp. výsledky Vaší titrace. Cílem titrace je najít správně padnoucí masku a optimální tlak k minimalizaci dechových zástav s účelem tolerance tohoto přetlaku. Budeme tak dálkově tlak ev. upravovat podle výsledků předešlých dnů.

Schválení léčby

Po ukončení titrace požádá spánková laboratoř příslušnou zdravotní pojišťovnu o schválení přístroje a příslušenství. Vyřízení této žádosti trvá v závislosti na pojišťovně 4-6 týdnů.

Předání přístroje

Předání přístroje zajišťují distribuční firmy (Resmed, Linde, Saegeling). Předávka proběhne v domluveném termínu. Zahrnuje zaškolení v obsluze a údržbě přístroje a podpis smlouvy o výpůjčce . Zápůjčka přístroje od pojišťovny  je zdarma, stejně tak jako první sada příslušenství (maska, hadice, filtry, zvlhčovač).

 

Po přidělení přístroje od pojišťovny  se provádí kontrola funkce a používání CPAPu, a to 2 měsíce po začátku používání a dále dle potřeby, minimálně 1x ročně. U novějších přístrojů s modemem lze tyto kontroly provádět telefonicky.

V případě technické poruchy přístroje je potřeba kontaktovat servis distributora, u Linde nejlépe přes tel. 731608627, u Resmedu nejlépe vyplněním formuláře zde

 

Nehrazené výkony:

v případě aktuálně dostatečného množství přístrojů je možnost (jen pro námi testované pacienty) zapůjčení přístroje CPAP (biPAP) po otestování  do doby přidělení  pojištovnou (resp. jejím smluvním distributorem) - na žádost pacienta: 50,- Kč/den.

 

vše ostatní hrazeno ze zdravotního pojištění

 

Alternativními - i když většinou méně účinnými - možnostmi léčby při netoleranci  či odmítání léčby přetlakovým dýcháním jsou léčba ústními aparátky (zubní protraktory) - viz zde - či ORL operace.

 

 

 

Videa

 

Resmed MyAir, mini ↧

Resmed - program MyAirPřehrát

Resmed mini - cestovní CPAPPřehrát

Nosní masky ↧

AirFitN20 AirFitN20 2. částPřehrát

Dreamwear nosníPřehrát

WispPřehrát

PicoPřehrát

Nuance ProPřehrát

CaraPřehrát

Joyce easy (anglicky)Přehrát

Joyce one - obdobné jako Joyce easyPřehrát

Mirage FX (anglicky)Přehrát

AirFit N30iPřehrát

AirFit P10 (anglicky)Přehrát

Celoobličejové masky ↧

AirFitF20Přehrát

Dreamwear celoobličejováPřehrát

Amara RSPřehrát

FitLifePřehrát

Cara celoobličejová (anglicky)Přehrát

Amara view (anglicky)Přehrát

AirFit F30Přehrát

Instrukce k polygrafii ↧

polygrafie instrukce 1Přehrát

polygrafie instrukce 2Přehrát

polygrafie instrukce 3Přehrát

polygrafie instrukce 4Přehrát

Instrukce k CPAPu ↧

CPAP Philips instrukce 1Přehrát

CPAP Philips instrukce 2Přehrát

CPAP Philips instrukce 3Přehrát

CPAP Philips instrukce 4Přehrát

CPAP Philips změna tlakuPřehrát

CPAP Resmed instrukcepřehrát

CPAP Prisma instrukce (anglicky)přehrát

CPAP Prisma smart instrukcepřehrát

Co léčíme + další informace

 

Ke stažení

 

Ordinační doba

Loading ...

Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image
Video cover image

polygrafie instrukce 1

Spustit video

polygrafie instrukce 2

Spustit video

polygrafie instrukce 3

Spustit video

polygrafie instrukce 4

Spustit video

CPAP Philips instrukce 1

Spustit video

CPAP Philips instrukce 2

Spustit video

CPAP Philips instrukce 3

Spustit video

CPAP Philips instrukce 4

Spustit video

CPAP Resmed instrukce

Spustit video

CPAP Philips - změna tlaku

Spustit video

CPAP Prisma instrukce

Spustit video

CPAP Prisma smart instrukce

Spustit video

OSA a CPAP v kostce - v písni a s vtipem

Spustit video

K objednání prosím použijte nejlépe níže uvedený kontaktní formulář, ozveme se Vám.

Ev. volejte  mezi 8:00 - 11:00 hod. na tel. č. 235524626 či 731112145. Pro spánkovou laboratoř možno použít navíc tel. 777347896. Nedovoláte-li se na mobilní čísla, ozveme se Vám.

Kontaktní formulář

Personál

MUDr. Zdeněk Skácel

lékař

MUDr. Zdeněk Pekárek

lékař

MUDr. Lenka Vilčeková

lékařka

Kateřina Kočí

ved. sestra pro spánkovou laboratoř

Monika Englerová

zdrav. sestra

Marie Pekarčíková

zdrav. sestra

Michaela Ziklová

asistentka

Jitka Hájíčková

asistentka

Zdeňka Bártová

spánkový technik